Ukąszenia owadów Dodano 22 lipiec 2012 o godzinie 11:52

Owady to najliczniej występujące zwierzęta na Ziemi. Część z nich wykorzystuje człowieka jako źródło pożywienia, niektóre atakują, by bronić swoich siedlisk.

Codziennie zmagamy się z uciążliwymi przejawami ich obecności w naszym otoczeniu.

W strefie klimatu umiarkowanego, w którym znajduje się Polska, jesteśmy narażeni głównie na ukąszenia komarów, meszek, gzów i mrówek oraz użądlenia owadów błonkoskrzydłych, takich jak osy, pszczoły, trzmiele i szerszenie.


Ukąszenia przez komary

Komary są owadami zamieszkującymi tereny podmokłe. Do rozmnażania potrzebują zbiorników wody stojącej. Ich naturalnym środowiskiem są okolice stawów, zalewisk rzecznych i brzegów jezior.

Ukąszenia komarów są zazwyczaj łagodne i ustępują po kilkudziesięciu godzinach. Miejscowo występują:
  • świąd,
  • pieczenie (czasami),
  • rumień,
  • ocieplenie skóry.

Głównym mediatorem reakcji zapalnej na jad komara jest histamina, powodująca miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, wywołująca rumień i ocieplenie skóry oraz podrażnienie zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za uczucie świądu i pieczenia.

U osób wrażliwych może dojść do reakcji alergicznej i w konsekwencji, do groźnego dla życia, wstrząsu anafilaktycznego.

By uchronić się od uciążliwych ukąszeń komarów należy unikać przebywania w okolicach ich bytowania. Owady te nie oddalają się zbytnio od swoich siedlisk, więc w odległości kilkuset metrów powinniśmy czuć się bezpiecznie.

Przebywając na terenach podmokłych należy stosować, szczególnie w godzinach wieczornych, grubą odzież zasłaniającą jak największą powierzchnię ciała.


Co na ukąszenia komarów?

„Poproszę coś na komary” - zwłaszcza w sezonie letnim, takie zdania bardzo często padają z ust klientów aptek w całym kraju. Na ukąszenia tych owadów stosuje się głównie leczenie miejscowe. W większości przypadków jest skuteczne i szybko przynosi oczekiwaną ulgę.

Na rynku dostępne są preparaty łagodzące objawy ukąszenia - zmniejszające obrzęk oraz uśmierzające świąd i ból. Polecamy Apiżel.