Kaszel u dzieci Dodano 27 lipiec 2012 o godzinie 13:41

Dzieci kaszlą częściej niż dorośli. Oddychają szybciej, więc do ich płuc dostaje się więcej zanieczyszczeń. Ich drogi oddechowe są węższe i bardziej wrażliwe. Dziecięcy kaszel może być wywołany różnymi czynnikami podrażniającymi np. kurzem, dymem papierosowym, a nawet intensywnym zapachem.

Nie można go jednak lekceważyć, gdy staje się uporczywy i towarzyszą mu dodatkowe objawy. Najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci są sezonowe infekcje wirusowe dróg oddechowych (grypa i przeziębienie). W początkowej fazie choroby pojawia się kaszel suchy, któremu towarzyszy często ostry ból gardła. Po kilku dniach kaszel suchy zmienia charakter, zastępuje go kaszel mokry, podczas którego dziecko odkrztusza wydzielinę śluzową. Po ustąpieniu objawów choroby może wystąpić tzw. kaszel poinfekcyjny, który utrzymuje się jeszcze przez kilka tygodni, jako wyraz nadwrażliwości oskrzeli na szereg różnych czynników np. zmiany temperatury otoczenia, przy wyjściu z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz lub odwrotnie.

Leczenie kaszlu.

Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu kaszlu jest ustalenie, czy występuje kaszel suchy czy mokry (różnice pomiędzy kaszlem suchym i mokrym - w tabelce do pobrania). Jest to ważne, ponieważ od tego zależy zastosowanie odpowiednich leków.
Kaszel mokry, produktywny zwalcza się lekami wykrztuśnymi, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych poprzez pobudzenie odruchu kaszlu. Leki mukolityczne powodują upłynnienie i zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych.
Na kaszel suchy działają leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu.
Ważną zasadą jest niestosowanie jednocześnie leków na kaszel suchy i mokry. Gdy w przypadku kaszlu mokrego podamy lek przeciwkaszlowy, hamujący odruch kaszlu, to wydzielina zalegająca w drogach oddechowych nie zostanie odkrztuszona. Zaleganie wydzieliny może doprowadzić do zapalenia oskrzeli, a nawet płuc. Z kolei podanie leków wykrztuśnych w przypadku kaszlu suchego – nie przyniesie skutku, a wręcz może doprowadzić do zwiększonej ilości ataków kaszlu.

W wyjątkowych sytuacjach związanych z kaszlem mokrym, lekarz może zalecić oba rodzaje leków – np. leki wykrztuśne w ciągu dnia, a wieczorem lek przeciwkaszlowy umożliwiający spokojny sen bez napadów kaszlu.

Pamiętaj!
- Ważna jest wczesne leczenie pierwszych objawów infekcji, w tym także szybkość podania leku przeciwkaszlowego. Nie ignoruj pierwszych objawów choroby dziecka.
- Dostosuj syrop do rodzaju kaszlu i etapu infekcji dziecka.
- Kaszel jest naturalną reakcją organizmu. Lecz go w sposób naturalny.
- Pamiętaj o nawilżeniu błon śluzowych. Zadbaj, by dziecko dużo piło.
- Podczas snu ułóż głowę dziecka wyżej niż zazwyczaj. Ułatwi to oddychanie.
- Nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
- Jeśli suchy kaszel utrzymuje się dłużej niż 5 dni, koniecznie zgłoś się do lekarza.
- Na suchy kaszel poinfekcyjny stosuj łagodzący syrop przeciwkaszlowy, podobnie jak na początku infekcji.
- Wybieraj syropy przeciwkaszlowe, o łagodnym działaniu, nie wywołujące działań niepożądanych.